Czy wiecie jak działa noktowizja?


Noktowizory analogowe to bardzo skomplikowane urządzenia. W niewielkiej obudowie, poza zaawansowaną optyką wysokiej jakości umieszczony jest cały układ podzespołów, których zadaniem jest przetworzenie niewielkiej ilości światła jaka jest dostępna w nocy na widzialne dla ludzkiego oka obrazy. Ale po kolei:

  1. Obiektyw noktowizora skupia niewielkie ilości światła naturalnego, które emitują w nocy księżyc, gwiazdy czy oddalone łuny zabudowań lub sztucznego promieniowania podczerwonego.
  2. Światło – jak wiemy – składa się z fotonów, które kierowane są przez obiektyw na fotokatodę, gdzie fotony są przetwarzane na elektrony.
  3. Elektrony są przyśpieszane pomiędzy dwoma elektrodami pod wpływem wysokiego napięcia i kierowane na płytkę mikrokanalikową.
  4. Płytka mikrokanalikowa zbudowana jest z mikrokanalików (tub), które zwielokrotniają pod wpływem procesów elektrochemicznych ilość elektronów od kilku do kilkudziesięciu razy (w zależności od jakości urządzenia).
  5. Zwielokrotnione elektrony kierowane są na luminofor (ekran fosforyzujący), gdzie są z powrotem przekształcane na widzialne dla ludzkiego oka światło widzialne i obraz, który widzimy w okularze (6). Ma on zazwyczaj odcienie zieleni, zielono-żółty lub biało – czarny (onyx) w zależności od użytego w urządzeniu luminoforu.